Het brandstofverbruik van een benzineauto is bij een snelheid van 130 km/u 70% hoger is dan bij 100 km/u, omdat de luchtweerstand kwadratisch met de snelheid toeneemt.
Anton heeft een auto met een standaard benzineverbruik van 1 liter op 15 kilometer bij een snelheid van 100 km/u.
1 liter benzine kost € 2,40.
Anton rijdt een rit van 100 km. Als hij dit doet met 130 km/u, kost de rit ........ euro meer dan met een snelheid van 100 km/u.
(Vul een geheel getal in. Rond zo nodig af.)




11 



anders
(Een som van Harry Oonk.)
Met 100 km/u verbruikt de auto 1 liter op 15 km.
Dat is op 100 kilometer 100 : 15 = 6,667 liter benzine x 2,40 euro = 16 euro.
Met 130 km/u verbruikt de auto 70% meer benzine en kost dezelfde rit 70% meer:
1,7 x 16 euro = 27,20 euro.
De snelle rit kost 11,20 euro meer.
Afgerond 11 euro.
Zie ook de pagina
Percentage van iets.